Logo Tasarımı

Logo Tasarımı

Logo tasarımı, bir şirketin, ürün ya da hizmetin anlamını veya tanımını içinde barındıran görsel imzasıdır.

Logoya ihtiyaç vardır çünkü hedef kitleye ulaşmanın en hızlı ve kısa yolu görsel öğeleri kullanmaktır. Söz ya da yazıyla anlatılan içeriklerin etkileme süresi çok uzun, etkin olma süresi çok kısadır. Ancak logo gibi görsel bir öğenin etkileme süresi çok kısa, etkin olma süresi sınırsızdır.

Günümüzde insanların sahip oldukları zaman, okuyup anlamaya ya da dinleyip karar vermeye yetmez. Bu nedenle sadece göz atarak algılayabilecekleri ve hızla karar vermelerini sağlayacak görsel öğeler avantajlı bir durum yaratır.

Logo Nerelerde ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Basılı ya da dijital ortamlarda markanın varlık gösterdiği ya da sahip olduğu bütün ürün ve hizmetlerde logonun kullanılması doğru bir pazarlama stratejisinin uzantısıdır.

-İnternet
-Baskı

  • Tanımlama: Alınan brifin doğru ve eksiksiz biçimde algılanması.
  • Araştırma: Belirtilen özelliklere ve trendlere uygun referansların araştırılması.
  • Geliştirme-Tasarlama: Toplanan bilgiler ışığında logonun taslak hallerinin ortaya çıkarılması.
  • Revize: Müşteriye sunulan taslak logoların revize edilmesi ve son haline getirilmesi.
  • Teslim: Uygun görülen süre içinde tasarımların tamamlanıp teslim edilmesi

Logo tasarlarken seçilen rengin beğeni duygusuna değil ticari anlamda artırılan itibara, verimliliğe hitap etmesi gerekir. Dolayısıyla logo için renk seçerken öncelikle sektörde en çok kullanılan renklerin araştırılması ve başarı oranlarının analiz edilmesi gerekir.

Logoda kullanılacak renk ya da renklerin sektörel uyumu sağlandıktan sonra marka, ürün ya da hizmetle olan uyumu sağlanmalıdır. Bunların dışında kişisel tercihler ve öznel beğeniler en son değerlendirmeye alınabilir.

Logo tasarımınız, hedef kitlenizin markanız ile ne gibi bir ilişki kurduğunu, kim olduğunuzu fark etmelerini ve hatırlamalarını sağlar. Logonuz, kurumsal kimliğinizin en önemli parçalarından biridir; bu nedenle şirketiniz için doğru olan tasarımı bulmak oldukça zor olabilir. Logo tasarımınızın, görsel olarak hem dikkat çekici hem de anlaşılabilir bir yalınlıkta olması gereklidir. Sadece bu da değil, aynı zamanda şirketinizi rakiplerden ayıran ve “eşsiz” olan bir logo tasarımı olmalı.

Farklı tipografilerin tıpkı farklı renkler gibi yaydığı hisler ve enerjiler farklıdır. Logo tasarımınızda kullanacağınız fontu, mutlaka markanızın temsil ettiği duruşa göre seçmeniz gerekir.

Örneğin, yuvarlak hatlardan oluşan sans-serif grubundan seçeceğiniz bir font daha eğlenceli ve samimi bir his uyandırır. Bu font grubu muhtemelen bir tıbbi uygulama ya da bir hukuk bürosu için uygun olmayabilir. Doğru yazı tipi, kitlenize markanızın mesajıyla ilgili bir fikir verecektir, bu yüzden dikkatli bir şekilde seçtiğinizden emin olmalısınız.